Egy nap a tudománynak szentelve

Tanulóink több módon is kapcsolódhattak a Magyar Tudomány Napjához. Galéria, videó
Bereginé Szőts Annamária
2021. november 9.

Különleges, online formában történő előadáson vettek részt kémia-biológia tagozatos diákjaink a budapesti Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet programján.  A kivételes előadásokat Kuti Dániel, Domonkos Andor, Maglóczky Zsófia és Varga Viktor PhD hallgatók tartották az idegrendszer és testünk egyéb területeinek összefüggéseiről, az idegrendszer betegségeiről és azok gyógyítási lehetőségeiről. Ezután a Tudomány Napja programsorozat folytatódott iskolánkban, melyet Simon Péter tanár úr 19 éve álmodott meg és azóta is rendszeresen megszervezik Dr. Heblingné Takács Dóra nyugdíjas tanárnővel. A rendezvényen elsőként igazgatónk, Dr. Zalay Szabolcs tartott előadást a társadalomtudomány és a természettudomány metszéspontjairól. Ezután Laurent Fleuret tanár úr beszélt a Római birodalom hódítási sorrendjéről, amely igen meglepő ismeretekkel szolgált. Lajos Lilla tanárnőtől hallhattunk az első afrikai útjáról, ahol megtudhattuk miért bujdokolnak felnőtt férfiak esténként a bokorban! Porkoláb tanár úr megismertette velünk Sajnovics János életét, aki olyan érdekes csillagászati jelenséget figyelt meg, ami esetenként 8 illetve 125 év után ismétlődik csak. Ezen az előadáson még hallhattunk arról is, hogyan számolták ki évszázadokkal ezelőtt a Föld és a Nap távolságát. Az is érdekes volt, hogy Sajnovics János nyelvészeti kutatásokat is végzett az égi jelenségre való várakozás közben, a sarkkörön. Lajos Lilla tanárnő kérdésünkre elmondta, hogy a diákok érdeklődve hallgatták az új ismereteket, és az előadások után még sokáig beszélgettek arról, hogy mennyire fontosak az ilyen jellegű programok.  Az érdekes, élménybeszámoló szerű, tényfeltáró, vagy összefüggéseket kereső, prezentációkkal színesített előadásokba beletekinthetünk az alábbi videókon, fotókon keresztül.

Csonka Mandula 9. f