Ez év februárjától járunk és hallgatjuk Kossár Benedekkel a Pécsi Tudományegyetem Fizikai Intézetének termodinamika kurzusát a kiadott egyetemi tanrendnek megfelelően. Ez jelenti egyrészről azt, hogy az egyetemistákkal azonosan a kurzuson részt kell venni, másrészről a meghirdetett vizsgaidőszakban a kiadott tételsor szerint vizsgát kell tenni. A vizsga anyaga teljeskörűen felöleli a kísérleti fizika termodinamika anyagát, mely ugyan terjedelmében nem tekinthető jelentős mennyiségnek azonban fizikai és matematikai összefüggései miatt nem tartozik a könnyen elsajátítható témakörökhöz. A vizsgára a teljes anyag 22 tömör fizika tételre volt felosztva, mely tételek közül a vizsga napján számítógép sorsolta ki, hogy melyik vizsgázónak melyik témakört kell részletesen kidolgozni, és utána kollokviumi vizsga formában előadni. A vizsga 7:30 órakor kezdődött, egy vizsgázóra a felkészülési idővel együtt hozzávetőlegesen 1,5-2 óra jutott. A sorsoláson ezek a tételek jutottak nekünk: „A valódi gáz belső energiája. Gay-Lussac-Joule kísérlet ideális és valódi gázzal. A Joule-Thomson kísérlet”, és „Az ideális gáz fundamentális állapotegyenlete. Összefüggés az állapotjelzők között. Kölcsönhatások összegzése”.
A vizsgát inkább izzasztónak, mint könnyűnek mondanám, de mindketten jeles (5) érdemjeggyel teljesítettük. Szeptembertől mechanika, elektromosságtan- mágnességtan kurzusokkal folytatjuk, reméljük ezek mind hasznunkra válnak majd későbbi tanulmányink során.
Szabó Tamás
10.c